דרך המעקב האופטימלית לאחר כריתה קורטיבית של סרטן המעי הגס עדיין איננה ברורה. ההנחיות ממליצות על הדמיה ממוחשבת המבוססת על טומוגרפיה (CT) בשלוש השנים הראשונות שלאחר התערבות כירורגית בשל השיעורים הגבוהים של הישנות מקומית ומרוחקת. עם זאת, כיום קיימות עדויות תומכות מעטות לגישה זו.

קבוצת רופאים סקוטים מ-Aberdeen University מדווחת על שיטת המעקב שלהם בה מבצעים אולטראסאונד בטן ו-CT לסירוגין כל שנה החל מ-6 ו-12 חודשים לאחר הניתוח כאשר הסדר (קודם CT או קודם US) נקבע על פי שיקול דעת קליני. הקבוצה פרסמה מחקר שמטרתו היא לבחון את היתרון האבחוני הנוסף של CT לאולטראסאונד בטן במעקב אחר סרטן המעי הגס. המחקר פורסם החודש בכתב העת המדעי Digestive Disorders.

כל החולים שעברו כריתת מעי גס עם כוונה קורטיבית במחוז במהלך שנה אחת נכללו במחקר. החולים אובחנו מתוך מסד נתונים פתולוגי שנאסף באופן פרוספקטיבי והושלמו באופן רטרוספקטיבי עם נתונים דמוגרפיים, דיווחי הדמיה ונתוני תמותה. בסך הכל נכללו 243 חולים (גברים n = 135, 55.6%). שיעור תמותה היה 31.3% בכלל תקופת המחקר. מטופלים שקיבלו אולטרסאונד בטן כמודל ההדמיה הראשוני שלהם (n = 64, 26.3%) היו מבוגרים באופן משמעותי, עם מחלה פחות חמורה, ושיעור תמותה נמוך משמעותית בהשוואה למטופלים שעברו CT כהדמיה ראשונית (n = 148, 60.9%). כל החולים עם מחלת כבד חדשה שזוהו על ידי סריקות אולטרסאונד, נידונו בפגישות צוות רב-תחומיות עוד לפני ביצוע ה-CT הבא שתוכנן במעקב שלהם.

בעידן שבו הדמיית CT של סרטן המעי הגס שכיחה, יש לזכור כי אולטראסאונד בטן מציע יתרון נוסף ל-CT כתוספת הדמיה לאחר רסקציית מעי לצורך איתור הישנות המחלה בכבד.

מקור:

Schneider J, Koullouros M, Mackay C, Ramsay G, Parnaby C, Stevenson L: Is Liver Ultrasound Useful as Part of the Surveillance Strategy following Potentially Curative Colorectal Cancer Resection? Dig Dis 2018. doi: 10.1159/000495114

נושאים קשורים:  סרטן מעי גס,  ניטור,  אולטרסאונד,  גרורות לכבד