הסיכון לפתח סרטן המעי הגס (CRC) קשור למגוון רחב של גורמים תזונתיים וסגנון חיים. התרומה האישית של גורמים ניתנים לשינוי, כגון צריכת אלכוהול, פעילות גופנית, עישון, אינדקס מסת הגוף (BMI) או רכיבים תזונתיים, לפיתוח CRC נחקרה באופן נרחב, אך אין עבודות רבות שבדקו את ההשפעה המשולבת שלהם בשלבים שונים של סרטן המעי הגס.

קבוצת חוקרים גרמנים מהמכון הלאומי לחקר הסרטן בעיר היידלברג ניתחו את הקשר בין דפוס חיים בריא לבין שכיחות של גידולים במעי הגס בשלבים מוקדמים ובשלבים מתקדמים. המחקר פורסם החודש בכתב העת המדעי קליני International Jounral of Cancer.

החוקרים כללו 13,600 נבדקים שעברו קולונוסקופיה בגרמניה (גיל ממוצע 62.9 שנים) משנת 2005 עד 2013. נתוני התזונה וסגנון החיים נאספו ותוצאות קולונוסקופיה הופקו מדיווחי רופאים. הקשר בין אורח חיים בריא - כולל צריכת תזונה, צריכת אלכוהול, פעילות גופנית, עישון ו-BMI - עם גידולי המעי הגס הוערכו על ידי ניתוחי רגרסיה לוגיסטית עם התאמה ונטרול של גורמים מערבים פוטנציאליים אחרים. החוקרים מצאו קשר הדוק בין יחסי אורח חיים בריאים יותר לבין נוכחות של ניאופלזמות קולורקטליות מתקדמות, אדנומות פשוטות ופוליפים היפרפלסטיים (p = 0.0001 בכל המקרים), עם יחסי סיכויים מותאמים (95% CI) עבור הבריאים ביותר לעומת הקטגוריה הנמוכה ביותר של ציון אורח חיים בריא של 0.41 (0.30-0.56), 0.42 (0.33-0.54) ו 0.39 (0.29-0.54) בהתאמה.

לסיכום, נמצא כי אורח חיים בריא קשור קשר הדוק לסיכון נמוך יותר להימצאות שלבים מוקדמים ומאוחרים של CRC.

מקור:

Erben, V. , Carr, P. R., Holleczek, B. , Stegmaier, C. , Hoffmeister, M. and Brenner, H. (2018), Strong associations of a healthy lifestyle with all stages of colorectal carcinogenesis: results from a large cohort of participants of screening colonoscopy. Int. J. Cancer. Accepted Author Manuscript. . doi:10.1002/ijc.32011

נושאים קשורים:  אדנומות קולורקטליות מתקדמות,  neoplasms,  סרטן מעי גס,  אורח חיים בריא,  קולונוסקופיה,  מחקרים