תסמונת לינץ' היא מצב תורשתי המוביל לשיעורים גבוהים יותר של סרטן המעי הגס, רירית הרחם וסוגים אחרים של סרטן. ללא טיפול, לאנשים עם תסמונת לינץ' יש סיכוי של 75% לפתח סרטן המעי הגס במהלך חייהם. מקובל שכחמישה אחוזים מכלל מקרי סרטן המעי הגס קשורים לתסמונת זו.

חוקרים ממרכז הסרטן ממוריאל סלואן קטרינג בניו יורק ומהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס בבוסטון פיתחו מערכת תלת-שלבית חדשה המשתמשת ברפואה גרעינית (DOTA-PRIT) כדי לפגוע בגידולי המעי הגס. במחקר זה עם מודל העכבר, החוקרים השיגו שיעור ריפוי של 100% - ללא תופעות לוואי הקשורות לטיפול.

החוקרים טיפלו בקבוצות של עכברים הנושאים שתל חיצוני מסוג SW1222 (שבעה ימים) בטיפול קרינתי משולב בפרוטוקול 3-cycle anti-GPA33 DOTA-PRIT. באותם עכברים שנבחרו באופן אקראי לקבל את הטיפול, בוצעה הדמיה סדרתית ב -SPECT/CT כדי לפקח על התגובה לטיפול וכדי לחשב קרינה של מנות שנספגו לגידול. נקרופסי נעשה על בעלי חיים ששרדו 100-200 דקות לאחר הטיפול כדי לקבוע שכיחות הריפוי וכדי להעריך היסטופתולוגיות קשורות לטיפול ברקמות סמוכות.

התקדמות מהירה של גידול נצפתה בקבוצות הבקרה (כלומר, ללא טיפול או 177 LU-DOTA-Bn בלבד), מה שהוביל להמתתם עקב עומס גידול מוגזם. לעומת זאת, 10 מתוך 10 תגובות מלאות נצפו עבור הטיפול ב-DOTA-PRIT בתוך 30 ימים מתחילת הטיפול. הטיפול נסבל היטב, 100% ריפוי היסטולוגי הושג ב-9 מתוך 9 חיות ללא נזק קרינתי לאיברים קריטיים, כולל מח עצם וכליות. מתוך המנה הכוללת של כ-100 Gy, המנה הראשונה תרמה 30%, המנה השנייה 60%, ואת המנה השלישית 10% מכלל הקרינה שנספגה בגידול (כ-6.9% מכלל הקרינה עפי הדימות).

במודל של עכבר גנטי של סרטן המעי הגס של סרטן המעי הגס (GPA33), אישרנו משטר DOTA-PRIT טרנוסטי מבוסס SPECT/CT, שהוביל לתגובות מלאות של 100% וריפוי של 100% ללא כל הרעילות הקשורות לטיפול. מחקרים אלה תומכים בדעה כי אנטי GPA33 DOTA-PRIT יהיה משטר radioimmunotherapy יעיל עבור גידולי סרטן המעי הגס בבני אדם.

מקור:

arah M. Cheal, Edward K. Fung, Mitesh Patel, Hong Xu, Hong-fen Guo, Pat B. Zanzonico, Sebastien Monette, K. Dane Wittrup, Nai-Kong V. Cheung, Steven M. Larson. Curative Multicycle Radioimmunotherapy Monitored by Quantitative SPECT/CT-Based Theranostics, Using Bispecific Antibody Pretargeting Strategy in Colorectal Cancer. Journal of Nuclear Medicine, 2017; 58 (11): 1735 DOI: 10.2967/jnumed.117.193250

נושאים קשורים:  טיפול קרינתי,  הקרנות,  סרטן המעי הגס,  מחקרים