קולונוסקופיה 21.01.2019

הרלוונטיות של ממצא אדנומה משוננת (sessile serrated) בסקירה

סקירה על הרלוונטיות של פוליפים מסוג sessile serrated כממצא אקראי בסקירת קולונוסקופיה

קולונוסקופיה (איור: אילוסטרציה)
קולונוסקופיה (איור: אילוסטרציה)

אדנומות קונבנציונליות נחשבו היסטורית לנגע הרלוונטי היחיד המנבא סרטן המעי הגס (CRC). הפרדיגמה הרווחת היתה שרוב מקרי CRC מתעוררים לאורך מסלול חוסר היציבות הכרומוזומלי, שבו אדנומות צוברות שינויים גנטיים מצטברים לאורך זמן, מה שמוביל בסופו של דבר לממאירות. עם זאת, כעת ידוע כי מסלול "קונבנציונלי" זה מהווה רק כשני שלישים של CRC. נתיב התפתחות הסרטן דרך ה serrated אחראי על רוב הגידולוים הנותרים המתגלים בעקבות קולונוסקופיה.

חוקר ורופא מ-Indiana University School of Medicine שבארה"ב פרסם בכתב העת הקליני clinical endoscopy מאמר סקירה על הרלוונטיות של פוליפים מסוג sessile serrated כממצא אקראי בסקירת קולונוסקופיה.

בסקירה מובאים בהרחבה סימני ההיכר של מסלול ההתפתחות הסרטני של פוליפים serrated כגון מוטציות בגן BRAF, רמות גבוהות של מתילציה של מקטעי פרומטור CpG, ופוליפ sessile serratedי(SSP). הצטברות הראיות מראה כי SSPs יכול להיחשב אדנומה מנקודת המבט סקירה ל-CRC.יSSP מתגלים בשכיחות גבוהה יותר מאשר מה שחשבו בעבר ונראה שיש להם זמן רב יחסית להתפתחות סרטנית בדומה לזה של אדנומות קונבנציונאליות.
בנוסף, SSPs, בין אם ספוראדים או כחלק מ-serrated polyposis, קשורים בסיכון מוגבר לנאופלזיה סינכרונית ומטאכרונית.

תכונות אלה תומכות באופן קולקטיבי בכך ש-SSPs הם רלוונטיים מאוד למניעת CRC.

מקור:

Screening Relevance of Sessile Serrated Polyps
Clinical endoscopy (0): Publication Date (Web): 2019 January 08 (Review) doi:https://doi.org/10.5946/ce.2018.112

נושאים קשורים:  קולונוסקופיה,  אדנומות,  sessile serrated,  פוליפים,  פוליפ משונן,  סרטן מעי גס,  סרטן קולורקטלי,  מחקרים
תגובות